Dodany: 2014-10-16 13:29:28

 

Odwrócona osmozaOsmoza jest dyfuzją substancji przez błonę, natomiast zjawisko osmozy odwróconej polega na wymuszeniu takiej dyfuzji poprzez błonę półprzepuszczalną między roztworami o różnym stężeniu.

 

Ten typ osmozy jest zjawiskiem sztucznie wymuszonym, w przeciwieństwie do naturalnie występującej w przyrodzie. Proces ten wykorzystuje człowiek w przypadku filtrowania wody, oczyszczania jej ze szkodliwych substancji. Osmoza zachodzi wtedy między roztworami o różnych stężeniach, w kierunku od roztworu o wyższym stężeniu do niższego. Takie filtry woda przydają się zwłaszcza w przypadku oczyszczania w zakładach zajmujących się uzdatnieniem ścieków do dalszego wykorzystania.

 

Oczywiście takie filtry woda są również do wykorzystania w warunkach domowych. Znane jest także używanie zjawiska wymuszonej odwróconej osmozy w przypadku filtrowania wody morskiej. Oczyszczanie wody jest więc zjawiskiem bardzo szerokim i istnieje wiele sposobów na pozbycie się zbędnych substancji. Warto zainwestować więc w filtry woda, bo mogą one znacząco poprawić komfort naszego życia i jakość spożywanej przez nas wody..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Odwrócona osmoza
Nick: